Dani europske baštine ove se godine održavaju pod motom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže” u 66 naselja diljem Lijepe Naše. Hodogram obuhvaća više od 130 događanja koja organizira 140 ustanova poput muzeja, knjižnica, arhiva, udruga u području kulture i kulturne baštine, kulturno-umjetničkih društava, instituta, fakulteta, osnovnih i srednjih škola, turističkih zajednica i brojnih drugih.
Dani europske baštine pokrenuti su 1985. godine i organiziraju se kao zajednička inicijativa Europske komisije i Vijeća Europe. Tijekom Dana europske baštine svoja vrata posjetiteljima otvaraju tisuće spomenika i znamenitosti, od kojih su neki inače zatvoreni za javnost, a građani ih mogu posjetiti te pritom upoznati zajedničku kulturnu baštinu i sudjelovati u očuvanju europske baštine za sadašnje i buduće generacije.
Tijekom Dana europske baštine Muzej Međimurja Čakovec i ove je godine svoja vrata, osim brojnim posjetiteljima, posebno pripremljenim tematskim vodstvima u dogovoru s odgojiteljicama, otvorio polaznicima DV-a Cipelica:
- skupini Balončići – tema „Maske – Mukavci“ (odgojiteljice Nikolina Kodba, Ivana Bakač Mikolaj, Valentina Mesarić)
- skupini Slatkiši – tema „Medičarstvo“ (odgojiteljice Densi Radovan, Blaženka Lozić, Bruna Topolnjak)
- skupini Bubice – tema „Legende – Pozoj“ (odgojiteljice Samira Abu Zeid, Roberta Taradi)
- waldorfskoj skupini Sunčeka – tema „Čipkarstvo“ (odgojiteljice Petra Mićanović, Milana Hozmec)
- skupini Točkice (odgojiteljice Grozdana Goričanec, Vesna Novak) i skupini Ogledalce (odgojiteljice Đurđa Hižman, Helga Hetelendi Kraljić) – tema „Tradicijske igre i pjesme“.
Nakon stručnoga vodstva određenim dijelom stalnoga postava Riznice Međimurja, vrtićarci su sa svojim odgojiteljicama uživali na edukativno-kreativnim radionicama. Dječji radovi predstavit će se javnosti 23. rujna 2024. u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja, a moći će se razgledati do 1. listopada 2024. u radno vrijeme Muzeja.
Posjetom vrtićkih skupina u pratnji odgojiteljica stalnom postavu muzeja i edukativno-kreativnim radionicama te izložbom, tj. aktivnostima vezanim uz određeno umijeće, nastoji se podići svijest o zajedničkoj europskoj baštini i stalnoj potrebi za njezinom zaštitom te poticati kreativnost i dječja mašta.