Gdje prošlost poprima novu dimenziju

Pozivamo vas na promociju monografije o Starom gradu u Čakovcu

Mjesto događanja: Multimedijalna dvorana Riznice Međimurja
Vrijeme događanja: petak, 13. 12. 2024. u 18:00 sat


Nakon dvije godine pripremnih radova koji su uključivali: konzervatorska istraživanja, pronalazak stručne literature i članaka, pisanje tekstova, lociranja diljem čitave Europe i potom dobivanja dozvola za objavu reprodukcija slika, fotografija, portreta, nacrta, karti, arhitektonskih prikaza i sličnog, nakon čega je uslijedilo fotografiranja građe i arhitektonskog sklopa na licu mjesta, pa obrada grafičkih prikaza, zatim obavezno recenziranje tekstova od strane dvaju recenzenata, tek nakon čega je uslijedila grafička priprema i dizajn te napokon tisak same knjige, možemo se pohvaliti da je spremna za promociju prva ikad napisana stručna monografija o kompleksu Starog grada u Čakovcu!

Monografija „Stari grad kroz stoljeća“ nastala je kao projekt započet 2022. godine ispred dr. sc. Petra Puhmajera kao autora, Muzeja Međimurja Čakovec kao vlasnika Starog grada u Čakovcu i ArTresor naklade iz Zagreba kao sunakladnika knjige.

Monografija je tiskana u 2024. godini povodom 70. obljetnice Muzeja Međimurja Čakovec, a financirana je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Grada Čakovca, Muzeja Međimurja Čakovec i ArTresor naklade.

Kompleks Staroga grada u Čakovcu kao najveći i najvrjedniji profani spomenik Međimurske županije uživa status zaštićenoga nepokretnog kulturnog dobra od nacionalnoga značenja za Republiku Hrvatsku. Nalazi se na Listi zaštićenih kulturnih dobara pod brojem Z-908 te na Listi kulturnih dobara od nacionalnoga značenja pod brojem N-23. Kompleks se sastoji od vanjskih obrambenih zidina – fortifikacije sa snažnim bastionima i od središnje palače čija četiri krila formiraju unutrašnje dvorište – atrij.

Od prvoga pisanog spomena 1333. godine odvaja ga skoro punih sedam stoljeća. Danas je najpoznatiji po obitelji Zrinski, čiji su članovi bili hrvatski banovi i neustrašivi ratnici – branitelji granica UgarskoHrvatskoga Kraljevstva od prodora Osmanlija. Razdoblje vladavine obitelji Zrinski na području Međimurja (1546. – 1671.) sa svojim vladajućim predstavnicima: Nikolom IV. Sigetskim, Jurjom IV., Jurjom V., Nikolom VII. Čakovečkim i Petrom Zrinskim vrijeme je kada je čakovečki grad poznat nadaleko po Europi. No, i prije i nakon Zrinskih stolovale su u njemu poznate velikaške obitelji (Ernušti, Lackovići, Celjski, Althani, Feštetići) i svaka od njih doprinijela je današnjem cjelokupnom izgledu Staroga grada. Stoljećima je Stari grad Čakovec bio središte aktivnoga gospodarenja čitavom međimurskom regijom, a danas, bremenit sjećanjima na povijesne događaje i ličnosti koje su njime gospodarile, stoji kao simbol sjećanja i mjesto očuvanja čitave međimurske povijesti. Od 1954. godine unutar kompleksa djeluje Muzej Međimurja Čakovec koji je ujedno i vlasnik Staroga grada.

Zahvaljujući mogućnosti korištenja financijskih sredstava iz EU fondova, Stari grad Čakovec u graditeljskom smislu, kao i sam Muzej u strukovnom smislu, prošao je unazad nekoliko godina pravu transformaciju izgleda i rada. Najvažnijim projektom završenim 2021. godine obnovljena je i revitalizirana fortifikacija Staroga grada u kojoj je osnovan i opremljen novi Muzej nematerijalne baštine pod imenom Riznica Međimurja. Hrvatsko muzejsko društvo nagradilo je Riznicu Međimurja za najbolji stalni postav u Hrvatskoj za 2021. godinu, a 2024. godine matična institucija Muzej Međimurja Čakovec uspješno se plasirao u finale dodjele nagrade za najbolji europski muzej EMYA (European Museum of the Year Award). Krajem 2023. godine završena je i dugogodišnja statička sanacija čitavoga kompleksa koja se odvijala unatrag desetljeće i pol.

Kako u 2024. godini slavimo 70. obljetnicu postojanja i rada Muzeja Međimurja Čakovec, jedan vid obilježavanja ovog nemalog rođendana je objavljivanje ove stručne monografije pod naslovom Stari grad Čakovec kroz stoljeća. Autor monografije dr. sc. Petar Puhmajer višekratno je boravio na lokaciji od 2004. do 2024. godine vršeći konzervatorsko-restauratorska istraživanja i analize povijesnih struktura građevine, pozicionirajući se tako u sam vrh poznavatelja materije o kojoj piše. Zahvaljujući njegovom svesrdnom angažmanu u pisanju ove knjige, Stari grad Čakovec konačno će imati monografiju kakvu i zaslužuje, velebnu i sjajnu, s opsežnim stručnim tekstovima i ilustracijama.

Ova monografija posveta je svima onima koji cijene Stari grad Čakovec i njime se ponose, koji su uz njega rasli, živjeli i radili, kao i svima koji su se istinski trudili zadnjih desetljeća da se ga očuva i obnovi u nešto najbolje u kulturnoj baštini što Međimurje može dati.

Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Muzeja

riznica-hr-logo-footer

Sva prava pridržana © 2021

Trg Republike 7
40000 Čakovec
Hrvatska, EU

T. +385 (0)40 310 040
E. posjete@mmc.hr

Riznica Međimurja muzejska je jedinica u sklopu ustanove:

MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec


Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
Email: posjete@mmc.hr

Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
Email: mmc@mmc.hr

 

RADNO VRIJEME MUZEJA

Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati

Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.

VAŽNO:

Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed. U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.

Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr. Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.

eu-logo-footer

Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Skip to content