Gdje prošlost poprima novu dimenziju

Otvoren 11. Festival stripa uz izložbu i predstavljanje knjige

Jedanaestu godinu zaredom, Udruga STRIPoblaČAK odaje počast devetoj umjetnosti, stripu. Ove godine u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja organizirano je predstavljanje knjige Maurović: Od Mula do Mula nakon čega je uslijedilo otvorenje izložbe Hrvatski strip i reklame, treće izdanje, oboje autora Veljka Krulčića.


Čovjek širokog spektra interesa, od novinarstva, stripa, filma i popularne kulture općenito koji se bavi nakladništvom i publicistikom, Veljko Krulčić, autor je i mnogobrojnih eseja, studija, povijesnih i fenomenoloških prikaza, tematskih i pojedinačnih izložbi s područja stripa, karikature i filma, a autor je i navedene monografije o Andriji Mauroviću. Često nazivan ocem hrvatskoga stripa, Maurović je bio slikar, ilustrator i crtač stripova, koji je u ovaj medij ušao instinktivno ali mu se strastveno posvetio pa njegove stripove karakteriziraju hrabro obrađeni kadrovi i kompozicije, jedinstvena karakterizacija glavnih likova i zavidna razina vizualnog jezika. Prvu monografiju o ovom velikanu hrvatske strip scene, napisao je upravo Krulčić 1986., a prošle je godine izdao knjigu Maurović: Od Mula do Mula (Mz Muo, 2023.) u kojoj na 250 stranica donosi 555 fragmenata i 244 ilustracije (od kojih i neke dosad nepoznate) iz njegova života i stvaralaštva. Na predstavljanju knjige govorili su njen autor, predsjednik udruge STRIPoblaČAK Josip Mihalković, stripofil i likovni urednik David Ivić te autor stripova Mihael Bađun.

Strip kao umjetnički medij koji je spoj likovne umjetnosti, književnosti i filma na poseban način komunicira s čitateljima i omogućuje nam svojevrsnu intelektualnu montažu kroz povezivanje kadrova stripa. Posebnu razinu komunikacije strip ostvaruje kroz formu strip-reklame koju je Krulčić ovom izložbom stavio u fokus. Zanimljiv dio povijesti stripa i oglašavanja, strip-reklame korištene su da bi se privukla pažnja publike koristeći popularnost stripa za propagandu određenog proizvoda, a pojavljivale su se u samim stripovima, novinama ili pak je forma stripa korištena na razini likovnog vizuala. Izložbom Hrvatski strip i reklame, treće izdanje, predstavljen je period od skoro cijelog jednog stoljeća, a impresivan je i broj od trideset i troje crtača zastupljenih na izložbi, među kojima su i Borivoj Dovniković, Žarko Beker, Niko Barun, Krešimir Zimonić, Helena Janečić, Nedjeljko Dragić, Ismet Voljevica, Ninoslav Kunc i Andrija Maurović.

Izložba ostaje otvorena do 27. listopada i može se razgledati u radno vrijeme Muzeja.

Marta Horvat

riznica-hr-logo-footer

Sva prava pridržana © 2021

Trg Republike 7
40000 Čakovec
Hrvatska, EU

T. +385 (0)40 310 040
E. posjete@mmc.hr

Riznica Međimurja muzejska je jedinica u sklopu ustanove:

MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec


Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
Email: posjete@mmc.hr

Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
Email: mmc@mmc.hr

 

RADNO VRIJEME MUZEJA

Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati

Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.

VAŽNO:

Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed. U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.

Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr. Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.

eu-logo-footer

Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Skip to content