Gdje prošlost poprima novu dimenziju

Muzejske priče: Muzej nematerijalne baštine "Riznica Međimurja" slavi 3. rođendan

Prošle su već pune tri godine od završetka velikoga projekta rekonstrukcije fortifikacije Staroga grada u Čakovcu i otvorenja Muzeja nematerijalne baštine „Riznice Međimurja“. U srpnju 2021. za javnost smo otvorili novi stalni postav u obnovljenoj vanjskoj utvrdi Staroga grada koja je desetljećima stajala zapuštena i neiskorištena. Prvi posjetitelji stigli su u muzej u okviru događanja „Noć Riznice Međimurja“ u petak 9. 7. 2021., zahvaljujući kojoj su svi građani do 1 sat iza ponoći slobodno razgledali novi muzej. Besplatni posjeti omogućeni su nadalje i tijekom čitave subote i nedjelje, a znatiželjnika i oduševljenja nije nedostajalo. Četvrti dan nakon službenoga otvorenja stigao je i predsjednik Vlade Andrej Plenković s ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek te je upriličena završna konferencija projekta 13. 7. 2021. godine.


U četiri godine trajanja ovog obimnog projekta, uz potpunu građevinsku obnovu, odrađena je i statička sanacija kompletne vanjske fortifikacije i dijela bedema ukupne površine 2426 m². U sklopu obnove rekonstruirana je i barokna zgrada iz 18. stoljeća, srušena krajem sedmoga desetljeća dvadesetog stoljeća, površine 764 m², u kojoj je danas suvenirnica s garderobom i sanitarnim čvorom za posjetitelje u prizemlju te multimedijalna i edukativna dvorana s uredima na katu. Opremljen je i komercijalni prostor caffe bara s terasom ispod zvonika. U kompletnom prostoru ostvarena je prilagodba za osobe s invaliditetom s naglaskom na osobe smanjene pokretljivosti te slijepe i slabovidne osobe. Prilagodba je ostvarena u vidu podizne platforme, dizala, linija vodilja, višejezičnih opisa postava i kataloga na Brailleovom pismu, višejezičnih audiovodiča i taktilnih mapa za lakše snalaženje u prostoru. Projektom obnove implementirana su i neka suvremena arhitektonska rješenja poput staklene nadstrešnice iznad terase glavnoga bastiona te oblaganja vanjskoga stubišta uz sjeverni bočni bastion opnom od corten čelika.

Kao nova muzejska jedinica u sklopu Muzeja Međimurja Čakovec, „Riznica Međimurja“ orijentirana je na očuvanje, interpretaciju i promociju međimurske baštine obuhvaćajući nasljeđe, tradiciju, usmenu predaju, znanja i vještine. Naš tim kustosa trudio se pomaknuti granice klasičnoga stalnog postava i implementirati nova muzeološka rješenja koja traže od posjetitelja više angažmana u „otkrivanju“ prezentiranog. Muzej je kombinacija najnovijih tehnologija i izloženih stvarnih predmeta u najboljem omjeru te u njemu mogu uživati i starije i mlađe generacije podjednako. Muzej je inovativan, moderan, tehnološki osviješten, društveno odgovoran, prijateljski orijentiran prema svim socijalnim skupinama s naglaskom pristupačnosti prema slijepim i slabovidnim osobama. To je prepoznalo i Hrvatsko muzejsko društvo te nagradilo Muzej za najbolji stalni postav u Hrvatskoj za 2021. godinu, što je najviše muzejsko priznanje u okviru granica Republike Hrvatske. Dodatno, postav „Minijature“ nagrađen je godišnjom nagradom Hrvatskoga etnološkog društva Milovan Gavazzi za 2021. godinu. Iako smo bili uvjereni da smo time dosegli svoj vrhunac, pravo iznenađenje tek je uslijedilo. Muzej je 2024. godine nominiran za nagradu „Europski muzej godine“ (European Museum of the Year Award – EMYA) koju dodjeljuje Europski muzejski forum, a u jakoj konkurenciji za EMYA 2024 Award Muzej Međimurja Čakovec stigao je do finala. Valja spomenuti i da je Muzej Međimurja Čakovec bio jedini predstavnik Hrvatske na izboru za najstariju muzejsku europsku nagradu te se našao u visokom društvu najboljih europskih muzeja. Iako nije osvojena glavna nagrada, nominacija za finale potvrda je da naš muzej radi po visokim europskim muzejskim standardima i da kvalitetom može stati uz bok mnogim većim europskim muzejima.

Povodom 3. rođendana Riznice Međimurja u srijedu 17. 7. 2024. godine u Multimedijalnoj dvorani održana je promocija novoga vodiča stalnim postavom čije autorstvo potpisuju Ana Šestak i Janja Kovač, više kustosice, ujedno i autorice stalnoga postava. Na 82 stranice popraćene mnoštvom fotografija, opisana su dva postava: „Minijature“ na prvom katu koji predstavlja zaštićena nematerijalna kulturna dobra, vjerovanja i usmene predaje na području Međimurja, čija je autorica Janja Kovač, te stalni postav u prizemlju imenovan „Stoljeća utvrde“ koji obrađuje čakovečki Stari grad i teme koje su s njim povezane. Autorica tog postava je Ana Šestak. Vodič se može nabaviti u muzejskoj suvenirnici, a najesen nas očekuje izdanje i u engleskoj verziji.

Kažu, kad ti život da metlu, ti poleti! S obzirom na stanje i situaciju 2017. godine, sigurni smo da u 2024. možemo reći: „Letimo! I nek let potraje i odvede nas u neka nova prostranstva!“

Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica

riznica-hr-logo-footer

Sva prava pridržana © 2021

Trg Republike 7
40000 Čakovec
Hrvatska, EU

T. +385 (0)40 310 040
E. posjete@mmc.hr

Riznica Međimurja muzejska je jedinica u sklopu ustanove:

MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec


Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
Email: posjete@mmc.hr

Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
Email: mmc@mmc.hr

 

RADNO VRIJEME MUZEJA

Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati

Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.

VAŽNO:

Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed. U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.

Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr. Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.

eu-logo-footer

Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Skip to content