Međunarodni dan muzeja obilježava se 18. svibnja svake godine. Tim povodom Hrvatsko muzejsko društvo od 1998. godine organizira edukativne akcije za mlade posjetitelje muzeja. Voditelj edukativne akcije je Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju HMD-a. EMA se svake godine održava u trajanju od mjesec dana, a sama završnica obilježava se 18. svibnja. Svaki od uključenih muzeja stvara i realizira svoj program na zadanu temu, a tema je zajednička i predlaže je ICOM. Osim velikoga broja uključenih muzeja, posljednjih nekoliko godina vidljiv je i porast uključivanja u akciju srodnih ustanova te se broj sudionika povećava iz godine u godinu.
U 2025. održava se jubilarna 30. po redu Edukativna muzejska akcija (EMA) od 18. travnja do 18. svibnja. Ovogodišnja tema je „Jezik”, a u akciji sudjeluje i Muzej Međimurja Čakovec brojnim predavanjima, radionicama i edukativnim programom Mali školski kustosi. U jubilarnoj 30. Edukativnoj muzejskoj akciji, MMČ-u se dvjema radionicama namijenjenim vrtićarcima pridružila i knjižničarka Knjižnice Nikola Zrinski Čakovec Helena Drvoderić koja je u knjižnici održala radionice pod naslovom Nađimo zajednički jezik (18.travnja) i radionicu Jezik nije matematika (2. svibnja). Dana 22. travnja edukativno-kreativno predavanje i radionicu pod naslovom Otisak vremena u glini održao je dr. sc. Petar Križnar, mag. umj. keramike. Istoga dana edukativno-kreativno predavanje i radionicu pod naslovom Ja među lutkama održala je kustosica Marta Horvat. Dana 23. i 30. travnja edukativno-kreativne radionice za vrtićarce pod naslovom Navrh jezika održala je muzejska pedagoginja Ines Virč.
Završna svečanost Edukativne muzejske akcije u Muzeju Međimurja Čakovec obilježit će se 16. svibnja 2025. (petak) edukativnim programom Mali školski kustosi. Mali školski kustosi naslov je edukativnoga programa Muzeja Međimurja Čakovec koji doprinosi prezentaciji muzejskoga fundusa i njegovo približavanje svim skupinama posjetitelja, osobito osnovnoškolcima. U 2025. godini održat će se već šesnaestu godinu zaredom i u navedenom je razdoblju događanje postalo iznimno popularno kod djece i nastavnika i prepoznatljivo je u široj javnosti. Riječ je o edukativnom programu namijenjenom osnovnoškolcima, a sastoji se od prezentacije starih, zanimljivih i rijetkih predmeta koje učenici (Mali kustosi) nakon pomne pripreme sa svojim nastavnicima predstavljaju pred okupljenom publikom u maniri pravih muzejskih kustosa. S obzirom na iskazani interes za sudjelovanje škola iz drugih susjednih županija, u 2025. godini po prvi put na „Malim školskim kustosima” sudjeluju i učenici iz susjednih županija. Time edukativni program s lokalne razine prerasta u regionalnu s ciljem povezivanja škola i muzeja na državnoj razini. Godina 2025. je godina rukotvorina te su rukotvorine ujedno i tema ovogodišnjih Malih školskih kustosa. Učenici u suradnji s mentorima mogu birati predmete izrađene rukom, bez obzira je li riječ o jedinstvenim rukotvorinama pojedinaca (čipka, ceker, kinč…) ili o predmetima serijske proizvodnje (poput košaraštva i sl.). Cilj priredbe je pobuditi osjećaj odgovornosti prema starim predmetima, ukazati na potrebu njihova čuvanja i njegovanja te učvrstiti vjerovanje da stari predmet nije tek beskorisna i bezvrijedna starina, nego da svaki ima svoju priču iza koje stoje ljudi. A ti ljudi su naši roditelji, djedovi i bake, pa kroz odgovoran odnos prema starim predmetima iskazujemo poštovanje i prema njima samima.
Vjerujemo da je Muzej Međimurja Čakovec brojnim predavanjima, radionicama i edukativnim programom Mali školski kustosi ostvario cilj ovogodišnje muzejske akcije, a to je promocija muzeja kao ustanova identiteta i čuvara baštine putem jednostavne i kvalitetne interpretacije i komunikacije prema širem krugu posjetitelja.

