Gdje prošlost poprima novu dimenziju

Drugi svjetski rat u fundusu Muzeja Međimurja Čakovec

Mjesto događanja: Multimedijalna dvorana Riznice Međimurja
Vrijeme trajanja izložbe: 21.3. – 4.5.2025.
Otvorenje izložbe: petak, 21.3.2025. u 18:00 h
Autorica izložbe: Ana Šestak, muzejska savjetnica


Povodom 80. obljetnice završetka Drugoga svjetskog rata u Međimurju, Muzej Međimurja Čakovec priprema tematsku izložbu pod nazivom Drugi svjetski rat u fundusu Muzeja Međimurja Čakovec.

Izložba nema ambiciju i ne može spomenuti sve sudbine, žrtve, sudionike NOB-a i događaje iz Drugoga svjetskog rata – takve se informacije mogu pronaći u već objavljenim knjigama, već građom koja se čuva u muzejskom fundusu, kroz sudbine pojedinih obitelji, priče o spomenicima i dr. približiti posjetiteljima, posebno mlađim generacijama, Drugi svjetski rat u Međimurju.

Gradski muzej Čakovec kao ustanova osnovan je 1954. i odmah je definiran kao kompleksan muzej zavičajnoga tipa. Prvi stalni muzejski postav u utvrdi Staroga grada svečano je otvoren 29. svibnja 1955. godine, na dan kad se obilježavala i deseta obljetnica oslobođenja Jugoslavije, a pokrovitelj je bio Karlo Mrazović Gašpar. Uz Arheološku, Etnološku, Historijsku, Kulturnohistorijsku, Umjetničku i Numizmatičku zbirku formirana je i Zbirka NOB-a. Godine 1960. Zbirka NOB-a prerasla je u Odjel narodne revolucije čiji je novi stalni postav otvoren na drugom katu palače 1977. godine i nadopunjavan sljedećih desetak godina. Nakon formiranja Povijesnoga odjela s proširenim tematskim i vremenskim okvirom, 1990. godine, građa vezana uz NOB nalazi se unutar Zbirke narodne revolucije. Početkom Domovinskoga rata stalni postav Muzeja je zatvoren, građa je spremljena u čuvaonice, a građa iz zbirke se izlagala samo na pojedinim tematskim izložbama.

Tematski se zbirka može podijeliti na dva dijela: građu iz vremena Drugoga svjetskog rata te građu koja se tiče poslijeratnoga Međimurja, zbog čega je i preimenovana u Zbirku narodne revolucije i razdoblja socijalizma 2024. godine. Zbirka trenutačno broji 1407 predmeta, no ona je, kao i ostale muzejske zbirke, u stalnom porastu te je posljednjih desetak godina obogaćena sjećanjima naših sugrađana.

Najviše građe vezane uz Drugi svjetski rat prikupili su kustosi Odjela narodne revolucije Martin Forštnarić (1960. – 1964.), Vladimir Kapun (1964. – 1971.) i mr. sc. Vladimir Kalšan (1976. – 1990.). Građa obuhvaća fotografije, pisma, različite identifikacijske dokumente, okružnice, dopise, letke, proglase i plakate, izjave vezane su razvoj radničkoga pokreta i partijskih organizacija u vrijeme Drugoga svjetskog rata, kronike međimurskih naselja u prvoj polovini 20. stoljeća, različite publikacije koje govore o komunizmu i socijalizmu, brošure i glasila umnožavana šapirografima, kao i tiskane novine. Sve su to dokumenti koji svjedoče o važnim političkim događajima i svakodnevici Drugoga svjetskog rata, ali i o vremenu nakon rata u kojem su nastali.

Osim građe inventirane u zbirci, u Muzeju se u sklopu Studijske zbirke narodne revolucije i razdoblja socijalizma čuvaju impresivna fototeka i hemeroteka koje obuhvaćaju isto vremensko razdoblje, kao i dokumentacija o Međimurcima u mađarskim, njemačkim i domobranskim vojnim postrojbama i logorima tijekom Drugoga svjetskog rata.

Veliki dio spomenute građe i dokumentacije je digitaliziran, dostupan je svim zainteresiranim istraživačima i građanima te se redovito ustupa za objavljivanje u diplomskim radovima, člancima i knjigama vezanim uz razdoblje Drugoga svjetskog rata. Ovo razdoblje, kao i ostale važne teme iz međimurske povijesti, prezentirat će se u novom stalnom postavu planiranom u palači Staroga grada.

riznica-hr-logo-footer

Sva prava pridržana © 2021

Trg Republike 7
40000 Čakovec
Hrvatska, EU

T. +385 (0)40 310 040
E. posjete@mmc.hr

Riznica Međimurja muzejska je jedinica u sklopu ustanove:

MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec


Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
Email: posjete@mmc.hr

Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
Email: mmc@mmc.hr

 

RADNO VRIJEME MUZEJA

Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati

Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.

VAŽNO:

Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed. U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.

Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr. Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.

eu-logo-footer

Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Skip to content